Praktika esimene nädal


Lühikokkuvõte nädalast

Praktika esimene nädal kulus koolituskeskuse töökorraldusega täpsemaks tutvumiseks ja 3D printimisvajaduste täpsema väljaselgitamise planeerimiseks. Põhimõtteliselt oli juba küll olemas üldsõnaline idee, kuid see vajas täpsustamist. Tegemist polnud sugugi lihtsa ülesandega, sest pikast üldsõnalisest kirjeldusest oli tarvis tuua välja oluline informatsioon labori tehniliseks kavandamiseks. Alustasime sellest, et vestluste käigus koolitusettevõtte mitme osapoolega (juhtkond ja koolitajad) panime kirja suuremad põhjused, miks keskusel laborit üldse vaja on. Peamised põhjused võib taandada järgnevale kolmele punktile:

  1. Labor peab toetama 3D modelleerimisega seotud kursustel õppijate poolt loodavate objektide ajakohast väljaprintimist. Edukalt mudeli loonud õpilane peab saama ka käegakatsutava lõpptulemuse.
  2. Labor peab toetama 3D modelleerimiskursuste uut õpiväljundit, milleks on oskus arvestada 3D printimistehnoloogia piirangutega printimiseks mõeldud mudelite loomisel. See tähendab, et peab olema võimalik illustreerida töövõtteid ja samme, mis lisanduvad päriselt valmiva mudeli loomuisel võrreldes ideaalse virtuaalse mudeliga.
  3. Labor peab sobima praktikabaasiks uuele kavandatavale kursusele, mis keskendub 3D printerite käitlemisele ja hooldamisele tööstuslikus keskkonnas.

Leppisime kokku, et neid eesmärke silmaspidades töötan järgneva kahe nädala jooksul välja täpsemad nõuded laborile ning pakun välja omapoolsed soovitused nende täitmiseks. Nõuded jagunevad järgmiselt:

Infrastruktuuri nõuded:

  • Printerite ning töökohtade paigutus ruumis
  • Ruumi kommunikatsioonid (elektrivõrk, andmesidevõrk, ventilatsioon, temperatuurikontroll)
  • Kasutatava printimistehnoloogia valik ja soovitused printerimudelite ja lisatarvikute osas
  • Printerite ühendamiseks tarvilikud võrguseadmed

Tarkvara nõuded:

  • Printerite kontrolltarkvara
  • Mudelite ettevalmistustarkvara
Refleksioon

Mis?

Esimesel nädalal oli minu osa praktikas saada selgus ettevõtte tegelikest vajadustest seoses 3D printimislaboriga. Selleks kohtusin mitmete huvipooltega ning koostöös sõnastasime laboriga seotud täpsemad eesmärgid. See informatsioon on väga oluline minu edasise praktika õnnestumiseks, sest tegemist on põhilise sisendiga täpsemate nõuete koostamiseks. Kuigi aega kulus näiliselt suhteliselt lühikese infokillu kokkupanemiseks palju, jäin oma tegevusega siiski rahule, sest suutsin protsessi juhtida ja panna kindla aluse edaspidise töö struktuurile.

Vaadates tagasi enda SWOT analüüsile näen et sain rakendada oma tugevusi, mis seisnesid kogemustes tehnoloogiliste lahenduste planeerimise osas. Samuti pean realistlikuks võimaluste realiseerimist, mis puutub terviklahenduse planeerimisse ja uue tehnoloogiaga tutvumisse.

Mis siis?

Arvan, et sihipärane ja struktureeritud lähenemine andis ka praktikaettevõttele kindlust, et projektist saab asja. Ise sain hea kogemuse, selles osas, kui kaua võib võtta aega üldsõnalise idee täpsem ja selgem paikapanek. Kindlasti oli siin mulle väljakutseks suhtlemine inimestega, kes ei suutnud ennast tehnilistes aspektides alati selgelt väljendada.

Usun, et kuigi eksisteeris võimalus SWOT analüüsis väljatoodud nõrkuse realiseerumiseks – ma pole hea meeskonnatöötaja – õnnestus mul siiski saavutada toimiv koostöö, mis andis ka tulemuse.

Mis nüüd edasi?

Mul on olemas esialgne sisend nõuete väljatöötamiseks. Samuti selge ettekujutus millele keskenduda ja kuidas seda teha. Kindlasti pean oluliseks hoida praktikaettevõtet oma töö vahe-etappidega kursis. See võimaldab vähendada potentsiaalsete möödarääkismiste ohtu. Oma üldoskuste osas pööran edaspidi kindlasti rohkem tähelepanu suhtlemis- ja läbirääkimisoskuste arendamisele.

Võttes arvesse SWOT analüüsi pean pöörama tähelepanu, et vähendada enda tööalase koormatusega seotud nõrkuse mõju praktikale – st. ma pean lihtsalt selle jaoks aega võtma. Samuti leian, et eelnevalt nõrkuste alla paigutatud eelistus pigem üksi töötada, võib osutuda selle praktika käigus tegelikult hoopis tugevuseks.